Rvs 304 of 316: samenstelling, sterkte, corrosiebestendigheid en toepassing

Hoe rvs 304 (1.4301) en 316 (1.4401/1.4404) verschillen in samenstelling, PREN, sterkte en chloridebestendigheid, wat L-kwaliteiten en A2/A4-bevestigingsmiddelen betekenen, en welke kwaliteit u kiest.

Bijgewerkt op 17 oktober 2026

304 en 316 zijn de twee meest gebruikte roestvaste staalsoorten. Beide zijn austenitische chroom-nikkelstaalsoorten die goed lasbaar en vervormbaar zijn; het verschil is ongeveer 2% molybdeen in 316, waardoor het veel beter bestand is tegen chloriden uit zeewater, strooizout en veel chemicaliën. Deze gids vergelijkt samenstelling, sterkte en corrosiebestendigheid en laat zien wanneer de meerprijs van 316 de moeite waard is.

Benamingen per systeem

Gangbare naamEN-nummerEN-naamKwaliteit bevestigingsmiddelen
3041.4301X5CrNi18-10A2
304L1.4307X2CrNi18-9A2
3161.4401X5CrNiMo17-12-2A4
316L1.4404X2CrNiMo17-12-2A4

Chemische samenstelling

Grenswaarden volgens EN 10088-2, massa-%
KwaliteitC maxCrNiMo
1.4301 (304)0,0717,5–19,58,0–10,5—
1.4307 (304L)0,03017,5–19,58,0–10,5—
1.4401 (316)0,0716,5–18,510,0–13,02,0–2,5
1.4404 (316L)0,03016,5–18,510,0–13,02,0–2,5

Het molybdeen in 316 maakt het verschil: het versterkt de passieve laag tegen aantasting door chloride-ionen. Een gangbare vergelijkingswaarde is de putcorrosie-index PREN = %Cr + 3,3 × %Mo + 16 × %N: ongeveer 19 voor een typische 304 en ongeveer 24 voor een typische 316. Een hogere PREN betekent betere bestendigheid tegen put- en spleetcorrosie.

Sterkte en fysische eigenschappen

Koudgewalste band volgens EN 10088-2, minimumwaarden
KwaliteitRp0.2 min (MPa)Rm (MPa)Rek min (%)
1.4301 (304)230540–75045
1.4404 (316L)240530–68040
  • De sterkte is praktisch gelijk, dus overstappen van 304 naar 316 verandert een berekening zelden.
  • Dichtheid: ongeveer 7,9 kg/dm³ voor 304 en 8,0 kg/dm³ voor 316, zodat de gewichten per meter vrijwel gelijk zijn.
  • Beide zijn in gegloeide toestand niet magnetisch en kunnen na koudvervorming, zoals zetten of koudtrekken, licht magnetisch worden.

Corrosiebestendigheid: waar 316 het verschil maakt

  • 304 — binnen, voedingsmiddelen- en keukenapparatuur, architectuuronderdelen in stads- en plattelandslucht, water op normale temperatuur met weinig chloride.
  • 316 — kust- en zeeatmosfeer, spatzones, constructies blootgesteld aan strooizout, zwembadomgevingen, zoute levensmiddelen en pekel, chemische en farmaceutische installaties.
  • Geen van beide kwaliteiten past bij elke chloridehoudende omgeving: warm, stilstaand zeewater of geconcentreerde zuren tasten ook 316 aan. Dan is een duplex- of hoger gelegeerde kwaliteit nodig en is advies van een corrosiedeskundige verstandig.

304L en 316L: wanneer de koolstofarme kwaliteiten

De L-kwaliteiten beperken koolstof tot 0,030%. Bij lassen kan normaal koolstofgehalte chroomcarbiden vormen op de korrelgrenzen naast de las (sensibilisatie), waardoor die zones gevoelig worden voor interkristallijne corrosie. Laag koolstof voorkomt dat; daarom hebben 304L en 316L de voorkeur voor gelaste onderdelen, vooral bij dikkere doorsneden. Hun sterkte is iets lager, en veel walserijen certificeren als dubbele kwaliteit, zoals 316/316L, die aan beide grenswaarden voldoet.

Rvs-bevestigingsmiddelen A2 en A4

Bij rvs-bevestigingsmiddelen volgens ISO 3506 komt A2 overeen met 304 en A4 met 316. Het getal na het streepje is de sterkteklasse: A2-70 en A4-70 hebben een minimale treksterkte van 700 MPa. Gebruik A4-bouten op 316-constructies en in zee- of zoutomgevingen, zodat de bouten niet de zwakke plek worden.

Zo kiest u

  • Binnen, droog of matig blootgesteld buiten: 304 is de economische keuze.
  • Binnen enkele kilometers van zee, in contact met zout, gechloreerd water of chemicaliën: 316.
  • Gelaste samenstellingen: de L-variant (304L of 316L).
  • Draaiwerk in grote series: automatenstaal 303 verspaant veel sneller, ten koste van corrosiebestendigheid en lasbaarheid.
  • 316 kost merkbaar meer dan 304, door het molybdeen en het hogere nikkelgehalte. Gebruik het waar de omgeving erom vraagt, niet standaard.

Rvs dat wij leveren

Veelgestelde vragen

Wat is het verschil tussen rvs 304 en 316?

316 bevat ongeveer 2–2,5% molybdeen en iets meer nikkel. Daardoor is het veel beter bestand tegen chloriden zoals zeewater, zoutnevel en strooizout. Sterkte, lasbaarheid en uiterlijk zijn praktisch gelijk.

Is 316 sterker dan 304?

Niet noemenswaardig. De minimale rek- en treksterkte verschillen maar enkele procenten; 316 kiest men voor de corrosiebestendigheid, niet voor de sterkte.

Kan ik 304 en 316 met een magneet onderscheiden?

Nee. Beide zijn gegloeid niet magnetisch en kunnen na koudvervorming licht magnetisch worden. Alleen een chemische analyse of een materiaalcertificaat toont het molybdeen dat 316 kenmerkt.

Wat betekenen A2 en A4 op rvs-bouten?

A2 is het equivalent van 304 en A4 van 316, volgens ISO 3506. Bouten A2-70 en A4-70 hebben een minimale treksterkte van 700 MPa.

Stuur uw lijst met kwaliteit, maat en aantal in een offerteaanvraag. Certificaten volgens EN 10204 3.1 zijn op aanvraag beschikbaar.

Klaar om te bestellen?

Stuur maten, materiaal en aantallen — wij bevestigen haalbaarheid, levertijd en prijs.

Offerte aanvragen
Rvs 304 vs 316: verschillen en toepassing | Alterna Metals