Csavarok szilárdsági osztályai és méretei: 8.8, 10.9, 12.9, A2 és A4, valamint metrikus hatlapfejű csavarok méretei
Mit jelentenek a 4.8, 8.8, 10.9 és 12.9 szilárdsági osztályok és a rozsdamentes A2-70 és A4-70, minimális szilárdság és szakítóerő, menetemelkedés és kulcsméret, DIN 933 kontra DIN 931, és melyik anya illik melyik csavarhoz.
Frissítve: 2026. október 17.
A metrikus csavart a menet, a hossz, a fejtípus és a szilárdsági osztály írja le. A fejre ütött osztály megmutatja, mennyire szilárd a csavar. A túl alacsony osztály veszélyezteti a kötést; a túl magas drágább, és egyes bevonatoknál rideg törés kockázatával jár. Az útmutató elmagyarázza az osztályokat, és megadja a csavarok és anyák rendeléséhez szükséges méreteket.
Mit jelentenek a számok a csavarfejen
Az ISO 898-1 szerinti ötvözetlen és ötvözött acélcsavaroknál az osztály két számból áll. Az első × 100 a névleges szakítószilárdság MPa-ban; a második × 10 annak százaléka, amelynél a csavar folyni kezd. Egy 8.8 csavar névleges szakítószilárdsága 800 MPa, és ennek 80%-ánál, körülbelül 640 MPa-nál folyik meg.
| Osztály | Szakítószilárdság Rm min. (MPa) | Folyáshatár vagy 0,2%-os egyezményes folyáshatár min. (MPa) | Anyag | Jellemző felhasználás |
|---|---|---|---|---|
| 4.8 | 420 | 340 | Kis vagy közepes karbontartalmú acél | Könnyű szerelés, konzolok, nem teherhordó rögzítések |
| 8.8 (d ≤ 16 mm) | 800 | 640 | Közepes karbontartalmú acél, nemesített | Általános gépészet és acélszerkezeti kötések |
| 8.8 (d > 16 mm) | 830 | 660 | Közepes karbontartalmú acél, nemesített | Általános gépészet és acélszerkezeti kötések |
| 10.9 | 1040 | 940 | Ötvözött acél, nemesített | Erősen terhelt kötések, előfeszített szerkezeti csavarok, gépek |
| 12.9 | 1220 | 1100 | Ötvözött acél, nemesített | Hengeres fejű imbuszcsavarok, szerszámgyártás és motorok |
Rozsdamentes csavarok: A2-70 és A4-70
Az ISO 3506 szerinti rozsdamentes csavarokat acélcsoporttal és szilárdsági osztállyal jelölik. Az A2 304 típusú acél, az A4 316 típusú, molibdénnel a kloridokkal szembeni jobb ellenállásért. A kötőjel utáni szám a szakítószilárdság tizede: az A2-70 és A4-70 legalább 700 MPa, az A4-80 legalább 800 MPa. Az A2-70 húzásra majdnem olyan szilárd, mint a 8.8 osztály, de korábban folyik meg, ezért szerkezeti méretezésben ellenőrzés nélkül nem helyettesíti a 8.8-at. Lásd: rozsdamentes 304 vagy 316.
Metrikus csavarméretek: emelkedés, fej és szakítóerő
| Menet | Emelkedés (mm) | Feszültségi keresztmetszet As (mm²) | Kulcsméret s (mm) | Fejmagasság k (mm) | Min. erő 8.8 (kN) | Min. erő 10.9 (kN) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M6 | 1 | 20,1 | 10 | 4 | 16,1 | 20,9 |
| M8 | 1,25 | 36,6 | 13 | 5,3 | 29,2 | 38,1 |
| M10 | 1,5 | 58,0 | 16 | 6,4 | 46,4 | 60,3 |
| M12 | 1,75 | 84,3 | 18 | 7,5 | 67,4 | 87,7 |
| M14 | 2 | 115 | 21 | 8,8 | 92,0 | 120 |
| M16 | 2 | 157 | 24 | 10 | 125 | 163 |
| M20 | 2,5 | 245 | 30 | 12,5 | 203 | 255 |
| M22 | 2,5 | 303 | 34 | 14 | 252 | 315 |
| M24 | 3 | 353 | 36 | 15 | 293 | 367 |
| M27 | 3 | 459 | 41 | 17 | 381 | 477 |
| M30 | 3,5 | 561 | 46 | 18,7 | 466 | 583 |
| M36 | 4 | 817 | 55 | 22,5 | 678 | 850 |
- Kulcsméret — a villáskulcs mérete. A DIN 933 csavarok M10, M12 és M14 esetén 17, 19 és 22 mm-esek, M22-nél 32 mm-esek; az ISO 4017 16, 18, 21 és 34 mm-t használ. Ellenőrizze, melyik szabványt feltételezik szerszámai és rajzai.
- Finommenetek — például M10 × 1,25, M12 × 1,5 vagy M16 × 1,5 — az emelkedés megadásával rendelhetők. Emelkedés nélkül a metrikus menet normál menet.
- Minimális erő — az a húzóerő, amelyet a csavarnak törés előtt el kell viselnie. A tervezési terhek ennél jóval kisebbek, és az érvényes szabványt követik, például acélszerkezeteknél az EN 1993-1-8-at.
DIN és ISO jelölések
| Alkatrész | DIN | ISO / EN | Eltérés |
|---|---|---|---|
| Hatlapfejű csavar, teljes menettel | DIN 933 | ISO 4017 | Kulcsméret M10, M12, M14 és M22 esetén |
| Hatlapfejű csavar, részmenettel | DIN 931 | ISO 4014 | Mint fent; sima szár a fej alatt |
| Hatlapú anya | DIN 934 | ISO 4032 | Az ISO anyák magasabbak, például M16-nál 14,8 mm a 13 mm helyett |
| Hengeres fejű imbuszcsavar | DIN 912 | ISO 4762 | Gyakorlatilag azonos |
| Alátét | DIN 125 | ISO 7089 | Gyakorlatilag azonos |
| Acélszerkezeti csavargarnitúra | DIN 6914 / 6915 / 6916 | EN 14399-4 | Nagy szilárdságú, előfeszíthető garnitúrák, 10.9 osztály |
A teljes menetes csavar (DIN 933 / ISO 4017) rövid csavarokhoz és változó vastagságú alkatrészekhez való. A részmenetes csavar (DIN 931 / ISO 4014) sima szára jobban viseli a nyírást, és ott használják, ahol a csavar átmegy a kötésen, például acélszerkezetekben.
Melyik anya melyik csavarhoz
- 8.8 osztályú csavar — 8-as vagy magasabb osztályú anya.
- 10.9 osztályú csavar — 10-es osztályú anya. 12-es osztályú anyát csak akkor, ha a tervezés előírja.
- A2-70 vagy A4-70 csavar — azonos acélcsoportú és osztályú rozsdamentes anya a galvanikus korrózió elkerülésére.
- Tűzihorganyzott csavarok — horganyzás után túlméretre menetezett anyát igényelnek; a normál anya nem csavarható rá.
- A csavarnál alacsonyabb osztályú anya menete előbb kiszakad, mint ahogy a csavar eltörne, és csökkenti a kötés teherbírását.
Felületek
A natúr (fekete, olajozott) csavarok beltérre vagy festendő alkatrészekhez valók. A galvanikusan horganyzott csavarok száraz beltérbe és enyhe igénybevételre alkalmasak. A tűzihorganyzott csavarok kültéren sokkal tovább tartanak, és horganyzott acélszerkezeteknél szabványosak. A 10.9 és 12.9 csavarok galvanikus horganyzása hidrogénridegedés kockázatával jár, ezért ezeket általában natúr, cinklemezes bevonattal vagy ellenőrzött körülmények között tűzihorganyozva szállítják.
Az általunk szállított kötőelemek
- Hatlapfejű csavarok — DIN 933 8.8 osztály, DIN 933 10.9 osztály és DIN 931 részmenetes 8.8 osztály.
- Anyák — 8-as osztályú hatlapú anyák és 10-es osztályúak, valamint alátétek.
- Acélszerkezeti — DIN 6914 HV csavarok 10.9 osztály és DIN 7990 illesztett csavarok.
- Rozsdamentes — A2 hatlapfejű csavarok és A4; 8.8 osztályú menetes szárak.
Gyakori kérdések
Mi a különbség a 8.8 és a 10.9 csavarok között?
A 10.9 csavar minimális szakítószilárdsága 1040 MPa, szemben a 8.8 csavar 800 MPa-jával M16-ig, ez körülbelül 30% többlet. Ötvözött acélból készül, 10-es osztályú anyát igényel, és erősen terhelt, előfeszített kötésekhez használják.
Milyen kulcs kell egy M12-es csavarhoz?
Az ISO 4017 szerinti M12-es hatlapfejű csavar kulcsmérete 18 mm, a régebbi DIN 933 szerint 19 mm. Az M8-hoz 13 mm-es, az M16-hoz 24 mm-es kulcs kell mindkét szabványban.
Olyan szilárd az A2-70 rozsdamentes, mint a 8.8?
Szakítószilárdságban közel állnak egymáshoz: legalább 700 MPa az A2-70 és 800 MPa a 8.8 esetén. Az A2-70 alacsonyabb feszültségnél folyik meg, ezért teherhordó kötésekben ellenőrzés nélkül nem közvetlen helyettesítő.
Mi a különbség a DIN 933 és a DIN 931 között?
A DIN 933 csavarok teljes hosszukban menetesek; a DIN 931 csavaroknak a fej alatt sima száruk van, és csak a végükön menetesek. ISO megfelelőik az ISO 4017 és az ISO 4014.
Küldje el kötőelem-listáját szabvánnyal, menettel, hosszal, osztállyal és felülettel egy ajánlatkérésben. EN 10204 3.1 bizonylat kérésre elérhető.
Készen áll a rendelésre?
Küldje el a méreteket, az anyagot és a mennyiségeket – visszaigazoljuk a megvalósíthatóságot, a határidőt és az árat.
Ajánlatkérés