304-es vagy 316-os rozsdamentes acél: összetétel, szilárdság, korrózióállóság és felhasználás
Miben különbözik a 304-es (1.4301) és a 316-os (1.4401/1.4404) rozsdamentes acél összetételben, PREN-ben, szilárdságban és kloridállóságban, mit jelentenek az L minőségek és az A2/A4 kötőelemek, és melyiket válassza.
Frissítve: 2026. október 17.
A 304 és a 316 a két legelterjedtebb rozsdamentes acél. Mindkettő ausztenites króm-nikkel acél, jól hegeszthető és alakítható; a különbség a 316 kb. 2% molibdéntartalma, amely sokkal ellenállóbbá teszi a tengervíz, a jégmentesítő só és sok vegyszer kloridjaival szemben. Ez az útmutató összeveti az összetételt, a szilárdságot és a korrózióállóságot, és megmutatja, mikor éri meg a 316 többletköltsége.
Minőségjelölések az egyes rendszerekben
| Közkeletű név | EN szám | EN jel | Kötőelem-minőség |
|---|---|---|---|
| 304 | 1.4301 | X5CrNi18-10 | A2 |
| 304L | 1.4307 | X2CrNi18-9 | A2 |
| 316 | 1.4401 | X5CrNiMo17-12-2 | A4 |
| 316L | 1.4404 | X2CrNiMo17-12-2 | A4 |
Kémiai összetétel
| Minőség | C max | Cr | Ni | Mo |
|---|---|---|---|---|
| 1.4301 (304) | 0,07 | 17,5–19,5 | 8,0–10,5 | — |
| 1.4307 (304L) | 0,030 | 17,5–19,5 | 8,0–10,5 | — |
| 1.4401 (316) | 0,07 | 16,5–18,5 | 10,0–13,0 | 2,0–2,5 |
| 1.4404 (316L) | 0,030 | 16,5–18,5 | 10,0–13,0 | 2,0–2,5 |
A teljes különbséget a 316 molibdénje adja: megerősíti a passzív réteget a kloridionok támadásával szemben. Az összehasonlítás szokásos mérőszáma a lyukkorrózió-állósági egyenérték, PREN = %Cr + 3,3 × %Mo + 16 × %N: tipikus 304-esnél kb. 19, tipikus 316-osnál kb. 24. A magasabb PREN jobb lyuk- és réskorrózió-állóságot jelent.
Szilárdság és fizikai tulajdonságok
| Minőség | Rp0.2 min (MPa) | Rm (MPa) | Szakadási nyúlás min (%) |
|---|---|---|---|
| 1.4301 (304) | 230 | 540–750 | 45 |
| 1.4404 (316L) | 240 | 530–680 | 40 |
- A szilárdság gyakorlatilag azonos, így a 304 és 316 közötti csere ritkán változtat a méretezésen.
- Sűrűség: kb. 7,9 kg/dm³ a 304-nél és 8,0 kg/dm³ a 316-nál, így a folyóméter-tömegek szinte azonosak.
- Mindkettő lágyított állapotban nem mágneses, hidegalakítás, például hajlítás vagy hidegen húzás után enyhén mágnesessé válhat.
Korrózióállóság: ahol a 316 számít
- 304 — beltér, élelmiszer-ipari és konyhai berendezések, építészeti elemek városi és vidéki levegőn, normál hőmérsékletű, alacsony kloridtartalmú víz.
- 316 — tengerparti és tengeri légkör, fröccszónák, jégmentesítő sónak kitett szerkezetek, uszodai környezet, sós élelmiszerek és sólevek, vegyipari és gyógyszeripari üzemek.
- Egyik minőség sem alkalmas minden kloridos közegbe: a meleg, álló tengervíz vagy a tömény savak a 316-ot is megtámadják. Ilyenkor duplex vagy erősebben ötvözött acél kell, korróziós szakértő bevonásával.
304L és 316L: mikor kellenek az alacsony széntartalmú minőségek
Az L minőségek a szenet 0,030%-ra korlátozzák. Hegesztéskor a szokásos széntartalom krómkarbidokat képezhet a varrat melletti szemcsehatárokon (szenzibilizáció), és ezek a zónák kristályközi korrózióra hajlamossá válnak. Az alacsony széntartalom ezt megakadályozza, ezért hegesztett alkatrészekhez, különösen vastagabb keresztmetszeteknél a 304L és 316L ajánlott. Szilárdságuk kicsit kisebb, és sok gyár kettős minőségként, például 316/316L-ként tanúsít, amely mindkét határérték-készletet teljesíti.
Rozsdamentes kötőelemek: A2 és A4
Az ISO 3506 szerinti rozsdamentes kötőelemeknél az A2 a 304-nek, az A4 a 316-nak felel meg. A kötőjel utáni szám a szilárdsági osztály: az A2-70 és A4-70 minimális szakítószilárdsága 700 MPa. 316-os szerkezeteken és tengeri vagy sós környezetben A4 csavarokat használjon, hogy ne a csavar legyen a gyenge pont.
Hogyan válasszon
- Beltéren, száraz vagy mérsékelten kitett kültéren: a 304 a gazdaságos választás.
- A tengertől néhány kilométeren belül, sóval, klórozott vízzel vagy vegyszerekkel érintkezve: 316.
- Hegesztett szerkezetek: az L változat (304L vagy 316L).
- Esztergált alkatrészek nagy sorozatban: az automata 303 sokkal gyorsabban forgácsolható, de gyengébb a korrózióállósága és a hegeszthetősége.
- A 316 érezhetően drágább a 304-nél a molibdén és a magasabb nikkeltartalom miatt. Ott használja, ahol a környezet megkívánja, ne alapértelmezésként.
Az általunk szállított rozsdamentes acél
- 304 — köracél, hegesztett kör keresztmetszetű cső, négyzetcső, lemez, karimák, hegeszthető idomok és A2 kötőelemek.
- 316L — köracél, laposacél, hegesztett kör keresztmetszetű cső és négyzetcső.
- 316 / A4 — hatlapfejű csavarok, anyák, alátétek és felhegeszthető karimák.
- 303 — automata köracél.
Gyakori kérdések
Mi a különbség a 304-es és a 316-os rozsdamentes acél között?
A 316 kb. 2–2,5% molibdént és valamivel több nikkelt tartalmaz. Ez jóval nagyobb ellenállást ad a kloridokkal, például a tengervízzel, a sóköddel és a jégmentesítő sóval szemben. A szilárdság, a hegeszthetőség és a megjelenés gyakorlatilag azonos.
Erősebb a 316 a 304-nél?
Nem számottevően. A minimális folyás- és szakítószilárdság csak néhány százalékkal tér el; a 316-ot a korrózióállósága miatt választják, nem a szilárdsága miatt.
Meg lehet különböztetni a 304-et és a 316-ot mágnessel?
Nem. Mindkettő lágyított állapotban nem mágneses, és mindkettő enyhén mágnesessé válhat hidegalakítás után. Csak a kémiai elemzés vagy az anyagbizonylat mutatja ki a 316-ot azonosító molibdént.
Mit jelent az A2 és A4 a rozsdamentes csavarokon?
Az A2 a 304, az A4 a 316 megfelelője az ISO 3506 szerint. Az A2-70 és A4-70 csavarok minimális szakítószilárdsága 700 MPa.
Küldje el listáját minőséggel, mérettel és mennyiséggel ajánlatkérésben. EN 10204 3.1 bizonylat kérésre elérhető.
Készen áll a rendelésre?
Küldje el a méreteket, az anyagot és a mennyiségeket – visszaigazoljuk a megvalósíthatóságot, a határidőt és az árat.
Ajánlatkérés