Loading...

Profilsektion

Vår 60x50x3mm Anodiserad Aluminium t section tillverkas enligt EN 755-2-standard med legeringskvalitet EN AW-6063 T6 av Aluminium. Denna precisionstillverkade profil har ett anodiserat ytskikt med utmärkt korrosionsbeständighet och hållbarhet och väger cirka 0.870 kg/m. Lämplig för både bärande och dekorativa applikationer kombinerar denna t section hållfasthet med mångsidighet.
Denna mellantung Aluminium t section specificeras ofta för möbeltillverkning, kapsling, konsoler och allmän plåtslageri- och stålkonstruktion. Godstjockleken på 3 mm ger utmärkt hållfasthet i förhållande till vikten med bibehållen bearbetningsbarhet. Den anodiserade ytan ger överlägset korrosionsskydd och ett attraktivt, hållbart utseende. Finns i standardlängderna 3 m och 6 m och kan enkelt kapas, borras och svetsas efter dina specifika krav.
| Specifikation | Värde |
|---|---|
| Dimensioner | 60mm × 50mm × 3mm |
| Vikt per meter | 0.870 kg/m |
| Material | Aluminium |
| Legering/kvalitet | EN AW-6063 T6 |
| Standard | EN 755-2 |
| Ytbehandling | Anodiserad |
| Tillgängliga längder | 3m, 6m |
Vår moderna anodiseringsanläggning producerar profiler med exceptionell hållbarhet och estetisk finish:
Matterad, blank och färgad anodisering finns tillgänglig
Denna profil har en anodiserad premiumyta som ger överlägset korrosionsskydd och UV-stabilitet. Vår anodiseringsanläggning är QUALANOD- och TSE-certifierad, vilket säkerställer högsta kvalitetsnormer.
Välj längd och antal för att lägga till i din offertlista
Mekanisk polering och satinborstning för förbättrad dekorativ effekt
QUALANOD- och TSE-certifierad för UV-beständighet och färgäkthet
Hanterar profiler upp till 8 meters längd
Standard- och specialfärger tillgängliga från vår omfattande färgpalett
Utforska alternativa dimensioner som kan passa dina behov