Oțel inoxidabil 304 sau 316: compoziție, rezistență, coroziune și utilizări
Cum diferă inoxul 304 (1.4301) de 316 (1.4401/1.4404) prin compoziție, PREN, rezistență și rezistență la cloruri, ce înseamnă mărcile L și elementele de asamblare A2/A4 și ce marcă să alegeți.
Actualizat la 17 octombrie 2026
304 și 316 sunt cele mai folosite două oțeluri inoxidabile. Ambele sunt austenitice crom-nichel, se sudează și se formează bine; diferența este de circa 2% molibden în 316, care îl face mult mai rezistent la clorurile din apa de mare, sarea antiderapantă și multe substanțe chimice. Ghidul compară compoziția, rezistența și comportarea la coroziune și arată când merită costul suplimentar al lui 316.
Denumirile mărcilor în fiecare sistem
| Denumire uzuală | Număr EN | Simbol EN | Clasă pentru elemente de asamblare |
|---|---|---|---|
| 304 | 1.4301 | X5CrNi18-10 | A2 |
| 304L | 1.4307 | X2CrNi18-9 | A2 |
| 316 | 1.4401 | X5CrNiMo17-12-2 | A4 |
| 316L | 1.4404 | X2CrNiMo17-12-2 | A4 |
Compoziție chimică
| Marcă | C max | Cr | Ni | Mo |
|---|---|---|---|---|
| 1.4301 (304) | 0,07 | 17,5–19,5 | 8,0–10,5 | — |
| 1.4307 (304L) | 0,030 | 17,5–19,5 | 8,0–10,5 | — |
| 1.4401 (316) | 0,07 | 16,5–18,5 | 10,0–13,0 | 2,0–2,5 |
| 1.4404 (316L) | 0,030 | 16,5–18,5 | 10,0–13,0 | 2,0–2,5 |
Molibdenul din 316 face toată diferența: întărește stratul pasiv împotriva atacului ionilor de clorură. O metodă uzuală de comparare este echivalentul de rezistență la pitting PREN = %Cr + 3,3 × %Mo + 16 × %N: circa 19 pentru un 304 tipic și circa 24 pentru un 316 tipic. Un PREN mai mare înseamnă rezistență mai bună la coroziunea în puncte și în fante.
Rezistență și proprietăți fizice
| Marcă | Rp0.2 min (MPa) | Rm (MPa) | Alungire min (%) |
|---|---|---|---|
| 1.4301 (304) | 230 | 540–750 | 45 |
| 1.4404 (316L) | 240 | 530–680 | 40 |
- Rezistența este practic aceeași, deci trecerea de la 304 la 316 modifică rar un calcul.
- Densitate: circa 7,9 kg/dm³ pentru 304 și 8,0 kg/dm³ pentru 316, deci greutățile pe metru sunt aproape identice.
- Ambele sunt nemagnetice în stare recoaptă și pot deveni ușor magnetice după deformare la rece, de exemplu îndoire sau tragere.
Rezistența la coroziune: unde 316 face diferența
- 304 — interior, echipamente alimentare și de bucătărie, elemente arhitecturale în atmosferă urbană și rurală, apă la temperatură normală cu puțină clorură.
- 316 — atmosferă costieră și marină, zone de stropire, structuri expuse sării antiderapante, împrejurimi de piscine, alimente sărate și saramuri, instalații chimice și farmaceutice.
- Niciuna dintre mărci nu se potrivește oricărui mediu cu cloruri: apa de mare caldă și stagnantă sau acizii concentrați atacă și 316. În aceste cazuri e nevoie de un oțel duplex sau mai înalt aliat și de sfatul unui specialist în coroziune.
304L și 316L: când se folosesc mărcile cu carbon scăzut
Mărcile L limitează carbonul la 0,030%. La sudare, un conținut obișnuit de carbon poate forma carburi de crom la limitele de grăunte lângă sudură (sensibilizare), iar acele zone devin expuse coroziunii intergranulare. Carbonul scăzut previne acest lucru, deci 304L și 316L sunt preferate pentru piese sudate, mai ales în secțiuni groase. Rezistența lor este puțin mai mică, iar multe oțelării certifică marcă dublă, de exemplu 316/316L, care respectă ambele seturi de limite.
Elemente de asamblare inox A2 și A4
La elementele de asamblare inox conform ISO 3506, A2 corespunde lui 304, iar A4 lui 316. Numărul de după cratimă este clasa de rezistență: A2-70 și A4-70 au rezistența minimă la tracțiune de 700 MPa. Folosiți șuruburi A4 la structurile din 316 și în medii marine sau saline, ca șuruburile să nu fie punctul slab.
Cum alegeți
- Interior, uscat sau exterior moderat expus: 304 este alegerea economică.
- La câțiva kilometri de mare, în contact cu sare, apă clorinată sau substanțe chimice: 316.
- Ansambluri sudate: varianta L (304L sau 316L).
- Piese strunjite în serii mari: 303 pentru automate se prelucrează mult mai repede, cu prețul unei rezistențe la coroziune și sudabilități mai reduse.
- 316 costă vizibil mai mult decât 304, din cauza molibdenului și a conținutului mai mare de nichel. Folosiți-l unde mediul o cere, nu implicit.
Inox pe care îl livrăm
- 304 — bare rotunde, țeavă rotundă sudată, țeavă pătrată, tablă, flanșe, fitinguri pentru sudare și elemente de asamblare A2.
- 316L — bare rotunde, platbandă, țeavă rotundă sudată și țeavă pătrată.
- 316 / A4 — șuruburi cu cap hexagonal, piulițe, șaibe și flanșe plate de sudură.
- 303 — bare rotunde pentru automate.
Întrebări frecvente
Care este diferența dintre inox 304 și 316?
316 conține circa 2–2,5% molibden și puțin mai mult nichel. Acest lucru îi oferă o rezistență mult mai mare la cloruri, precum apa de mare, ceața salină și sarea antiderapantă. Rezistența, sudabilitatea și aspectul sunt practic aceleași.
Este 316 mai rezistent decât 304?
Nu semnificativ. Limitele minime de curgere și de rupere diferă doar cu câteva procente; 316 se alege pentru rezistența la coroziune, nu pentru rezistența mecanică.
Se pot deosebi 304 și 316 cu un magnet?
Nu. Ambele sunt nemagnetice în stare recoaptă și ambele pot deveni ușor magnetice după deformare la rece. Doar o analiză chimică sau un certificat de material arată molibdenul care identifică 316.
Ce înseamnă A2 și A4 pe șuruburile inox?
A2 este echivalentul lui 304, iar A4 al lui 316, conform ISO 3506. Șuruburile A2-70 și A4-70 au rezistența minimă la tracțiune de 700 MPa.
Trimiteți lista cu marcă, dimensiune și cantitate într-o cerere de ofertă. Certificatele EN 10204 3.1 sunt disponibile la cerere.
Gata de comandă?
Trimiteți dimensiunile, materialul și cantitățile — confirmăm fezabilitatea, termenul și prețul.
Cere ofertă