Nerezová ocel 304, nebo 316: složení, pevnost, korozní odolnost a použití

Jak se nerez 304 (1.4301) a 316 (1.4401/1.4404) liší složením, PREN, pevností a odolností vůči chloridům, co znamenají jakosti L a spojovací materiál A2/A4 a kterou jakost zvolit.

Aktualizováno 17. října 2026

304 a 316 jsou dvě nejpoužívanější nerezové oceli. Obě jsou austenitické chromniklové oceli, které se dobře svařují a tvarují; rozdíl je zhruba 2% molybdenu v 316, díky němuž je mnohem odolnější vůči chloridům z mořské vody, posypové soli a mnoha chemikálií. Tento průvodce porovnává složení, pevnost a korozní odolnost a ukazuje, kdy se vyšší cena 316 vyplatí.

Označení jakostí v jednotlivých systémech

Běžný názevČíslo ENOznačení ENTřída spojovacího materiálu
3041.4301X5CrNi18-10A2
304L1.4307X2CrNi18-9A2
3161.4401X5CrNiMo17-12-2A4
316L1.4404X2CrNiMo17-12-2A4

Chemické složení

Limity podle EN 10088-2, hmotnostní %
JakostC maxCrNiMo
1.4301 (304)0,0717,5–19,58,0–10,5—
1.4307 (304L)0,03017,5–19,58,0–10,5—
1.4401 (316)0,0716,5–18,510,0–13,02,0–2,5
1.4404 (316L)0,03016,5–18,510,0–13,02,0–2,5

Celý rozdíl dělá molybden v 316: posiluje pasivní vrstvu proti napadení chloridovými ionty. Běžným srovnávacím číslem je ekvivalent odolnosti proti důlkové korozi PREN = %Cr + 3,3 × %Mo + 16 × %N: asi 19 pro typickou 304 a asi 24 pro typickou 316. Vyšší PREN znamená lepší odolnost vůči důlkové a štěrbinové korozi.

Pevnost a fyzikální vlastnosti

Pás válcovaný za studena podle EN 10088-2, minimální hodnoty
JakostRp0.2 min (MPa)Rm (MPa)Tažnost min (%)
1.4301 (304)230540–75045
1.4404 (316L)240530–68040
  • Pevnost je prakticky stejná, takže záměna 304 a 316 jen zřídka mění výpočet.
  • Hustota: asi 7,9 kg/dm³ u 304 a 8,0 kg/dm³ u 316, hmotnosti na metr jsou tedy téměř shodné.
  • Obě jsou v žíhaném stavu nemagnetické a po tváření za studena, například ohýbání nebo tažení, mohou být mírně magnetické.

Korozní odolnost: kde 316 dělá rozdíl

  • 304 — interiéry, potravinářská a kuchyňská zařízení, architektonické prvky v městském a venkovském ovzduší, voda běžné teploty s nízkým obsahem chloridů.
  • 316 — přímořské a mořské ovzduší, zóny ostřiku, konstrukce vystavené posypové soli, okolí bazénů, slané potraviny a solanky, chemické a farmaceutické provozy.
  • Žádná z jakostí se nehodí pro každé chloridové prostředí: teplá stojatá mořská voda nebo koncentrované kyseliny napadají i 316. Pak je potřeba duplexní nebo výše legovaná ocel a konzultace se specialistou na korozi.

304L a 316L: kdy použít nízkouhlíkové jakosti

Jakosti L omezují uhlík na 0,030%. Při svařování může běžný obsah uhlíku vytvářet karbidy chromu na hranicích zrn vedle svaru (senzibilizace), čímž se tyto oblasti stávají náchylnými k mezikrystalové korozi. Nízký uhlík tomu brání, proto se 304L a 316L upřednostňují pro svařované díly, zejména silnějších průřezů. Jejich pevnost je o něco nižší a mnoho hutí certifikuje dvojí jakost, např. 316/316L, splňující obě sady limitů.

Nerezový spojovací materiál A2 a A4

U nerezového spojovacího materiálu podle ISO 3506 odpovídá A2 oceli 304 a A4 oceli 316. Číslo za pomlčkou je pevnostní třída: A2-70 a A4-70 mají minimální pevnost v tahu 700 MPa. Na konstrukcích z 316 a v mořském či slaném prostředí používejte šrouby A4, aby nebyly slabým místem.

Jak vybrat

  • V interiéru, v suchu nebo při mírném venkovním namáhání: 304 je hospodárná volba.
  • Několik kilometrů od moře, při styku se solí, chlorovanou vodou nebo chemikáliemi: 316.
  • Svařované sestavy: varianta L (304L nebo 316L).
  • Soustružené díly ve velkých sériích: automatová 303 se obrábí mnohem rychleji, za cenu nižší korozní odolnosti a svařitelnosti.
  • 316 je znatelně dražší než 304 kvůli molybdenu a vyššímu obsahu niklu. Používejte ji tam, kde to prostředí vyžaduje, ne automaticky.

Nerez, kterou dodáváme

Časté otázky

Jaký je rozdíl mezi nerezí 304 a 316?

316 obsahuje asi 2–2,5% molybdenu a o něco více niklu. Díky tomu je mnohem odolnější vůči chloridům, jako je mořská voda, solná mlha a posypová sůl. Pevnost, svařitelnost a vzhled jsou prakticky stejné.

Je 316 pevnější než 304?

Ne podstatně. Minimální meze kluzu a pevnosti se liší jen o několik procent; 316 se volí kvůli korozní odolnosti, ne pevnosti.

Lze 304 a 316 rozlišit magnetem?

Ne. Obě jsou v žíhaném stavu nemagnetické a obě mohou po tváření za studena mírně magnetovat. Jen chemická analýza nebo inspekční certifikát ukáže molybden, který identifikuje 316.

Co znamenají A2 a A4 na nerezových šroubech?

A2 je obdobou 304 a A4 obdobou 316 podle ISO 3506. Šrouby A2-70 a A4-70 mají minimální pevnost v tahu 700 MPa.

Pošlete seznam s jakostí, rozměrem a množstvím v poptávce. Certifikáty EN 10204 3.1 jsou k dispozici na vyžádání.

Připraveni objednat?

Pošlete rozměry, materiál a množství — potvrdíme proveditelnost, termín a cenu.

Poptat cenu
Nerez 304, nebo 316: rozdíly a použití | Alterna Metals